Det var “med en vis optimisme”, at Eudor for et år siden trådte ind i 2025. Det skete på baggrund af rekordomsætning i 2024, både samlet, på forlagets webshop og på Copenhagen Comics og Bogforum.
Omsætningsfremgang på 34 procent
Vi satte derfor optimistisk salgsmålet for 2025 højt, og vi endte 2,3% fra dette ambitiøse mål og satte dermed endnu en gang ny omsætningsrekord. Fremgangen i bruttoomsætningen endte på 34% i forhold til 2024.
Heraf stod forlagets webshop for 43,9% af omsætningen (mod 26,9% i 2024), mens salget til tegneseriebutikkerne voksede fra 10,3% af bruttoomsætningen til 12,2% og salget til bibliotekerne fra 15,0% til 29,7%. Herudover var der salg til boghandeler og museumsbutikker.
Også årets Copenhagen Comics var en stor succés med over 48% fremgang i salget. Festivalen var denne gang flyttet fra Øksnehallen til Valbyhallen, og det var tydeligvis en god beslutning, da der kom masser af glade gæster både lørdag og søndag. Som noget nyt deltog vi i Science & Robot-festival i Kongens Have i Odense med vores program af videnskabs-tegneserier. Art Bubble i Aarhus sprang vi over i 2025, mens vi holdt fast i Bogforum. Her nåede vi ikke helt sidste års rekordresultat, men samlet set satte messesalget også i 2025 rekord og tegnede sig for 7,8% af forlagets omsætning.
Udgivelser i 2025
8 nyudgivelser i 2025 og 10 genoptryk
Udgivelsesprogrammet i 2025 bød på fire tegneserieudgivelser og fire børnebøger. Årets topsælger var klart Sussi Bechs og Helle Houkjærs tegneserie Inge Lehmann – Jordens inderste kerne, der stod for over en femtedel af forlagets omsætning. På børnebogssiden var det især Tove Krebs Langes vidunderlige julekalenderbog, Nisserne i 1.B, der var populær.
TOP 10 (styksalg)
1. Inge Lehmann – Jordens inderste kerne
2. Niels Bohr – Kvantespring i København
3. Karatepolitiet
4. Ørsted – Han satte strøm til verden
5. Københavnermysteriet
6. Runernes verden
7. Nofret-serien (enkeltbind)
8. Nisserne i 1. B
9. Bibber
10. Samuraien fra Stormgade
TOP 10 (omsætning)
1. Inge Lehmann – Jordens inderste kerne
2. Niels Bohr – Kvantespring i København
3. Nofret-serien (enkeltbind)
4. Ørsted – Han satte strøm til verden
5. Karatepolitiet
6. Københavnermysteriet
7. Nisserne i 1. B
8. Samuraien fra Stormgade
9. Runernes verden
10. Skolen for livet
Herudover måtte vi genoptrykke ti af vore gamle udgivelser, da der stadig er forrygende efterspørgsel på Ørsted – Han satte strøm til verden, der i 2025 blev trykt i både 8. og 9. oplag og dermed i alt i over 7.500 eksemplarer. Også Niels Rolands tegneserie Niels Bohr – Kvantespring i København blev genoptrykt og udsolgt igen, så vi nu afventer 3. oplag til levering den 23. januar.
Som det ses herunder, havde vores trykkerier i Letland og Danmark travlt i 2025.
JANUAR
Koblingerne 4, 1. oplag
Niels Bohr – Kvantespring i København, 2. oplag
Ørsted – Han satte strøm til verden, 8 oplag
Nofret – Samlede historier II, 3. oplag
Nofret – Samlede historier IV, 3. oplag
MARTS
Skolen for livet, 1. oplag
APRIL
Københavnermysteriet, 2. oplag
Inge Lehmann – Jordens inderste kerne, 1. oplag
Rolands univers, 2. oplag
JUNI
Runernes verden, 4. oplag
JULI
Karatepolitiet, 2. oplag
OKTOBER
Nofret – Paint book, 1. oplag
NOVEMBER
Ørsted – han satte strøm til verden, 9. oplag
Nofret – Samlede historier III, 3. oplag
DiSCONNECT, 1. oplag

Nye lokaler
De mange leverancer af nye bøger betød også, at vi pr. 1. april flyttede forlagets hovedlager til nye, lejede lokaler i Birkerøds industrikvarter, mens redaktion og håndlageret stadig er på forlagets hidtidige adresse.
Anmelderroser
Eudors udgivelser fik stor medieopmærksomhed og anmelderroser med på vejen.
Bogbloggeren Srishti Karoor Sabarinath gav Samuraien fra Stormgade 5 ud af 5 stjerner og anbefalede den til børn i alderen 8-12 år. Lyt til hendes omtale her. Sristhi interviewede desuden Martin og Angelica, da hun besøgte Copenhagen Comics. Du kan se interviewet på Srishtis Instagram-profil.
Også Jette Holmgaard Greibe fra Aarhus Bibliotekerne roste Samuraien fra Stormgade: “En ambitiøs og spændende mangainspireret tegneserie om samuraier, det gamle Japan, kærlighed og sagn: Balancen mellem tekst og billeder er rigtig god, for det kunne vældig nemt være blevet en lidt kedelig omgang japansk historie, men i de fine rammer, blødes fortællingen op og glider, som en eksotisk lækker kage,” skrev hun i sin anmeldelse.

Simon blev desuden interviewet i JydskeVestkysten.
Simon signerede også sin tegneserie i Faraos Cigarer, ligesom han i december udstillede originaltegninger fra tegneserien i sin hjemby Esbjerg.

14. maj og 4. juni blev Sussi interviewet om tegneserien til Frederiksborg Amts Avis og Rudersdal Avis.
Jakob Stegelmann og Ida Rud udtrykte deres begejstring i Troldspejlet Podcast: “Sussi Bechs tegninger er jo fantastiske. Det er en historie om videnskab og en menneskelig historie om kampen for bare at være tilstede, og jeg synes, det lykkes den at fortælle begge historier ret godt. Selv om jeg aldrig vil kunne forstå videnskaben, så synes jeg, den gør et stort nummer ud af at forklare det så enkelt som muligt, og så synes jeg samtidig, det er en skidegod historie om et menneske, der også kæmper med sig selv. For mig, der ikke kendte historien andet end overfladisk, så var det en meget klar historie, og jeg synes, den var virkeligt spændende, fordi der hele tiden var de dér forhindringer for, at hun kunne komme frem med sine resultater og teser, og så hendes sind, der indimellem volder problemer.”
Herudover blev “Inge Lehmann” omtalt/anmeldt i bl.a. Historie-Online, Kulturkapellet, DM Forskerforum, Ingeniøren, Nummer9, GEUS’ LinkedIn-side og Aarhus Bibliotekerne, hvor sidstnævnte skrev: “Forfatter og illustrator Sussi Bech er en virkelig dygtig historiefortæller, som i samarbejde med Helle Houkjær både fortæller om Inge Lehmanns professionelle liv, men der i endnu højere grad udruller Inge Lehmanns barn- og ungdom, og som gennem de smukke tegninger virkelig får alle følelserne med. Vi præsenteres også for andre interessante mennesker, og vi får desuden tegnet et billede af Inge Lehmanns tid og de store udfordringer, der fulgte med hendes valg.”
“Inge Lehmann” blev også anmeldt i juninummeret af KVANT, tidsskrift for fysik og astronomi. Michael Cramer Andersen gav tegneserien disse ord med på vejen: “Tegneserien er godt researchet og er en helstøbt fortælling. Den kan varmt anbefales til næsten enhver læser og måske særligt inspirere unge kvinder.”
Bibliotekar Mette Vrangbæk Riis fra Glostrup Bibliotek tegneserien i “Fredagsanbefalingen” den 11. juli.
1. oktober deltog Sussi i et velbesøgt arrangement med næsten 100 deltagere på Birkerød Bibliotek, hvor hun blev interviewet på scenen sammen med Hanne Strager, der har skrevet biografien “Skyggezonen” om Inge Lehmann.
Karatepolitiet styrker læselysten

Danmarks Radio, Centralbibliotekerne og en række samarbejdspartnere gik i efteråret sammen om kampagnen “Alle ord tæller”. Målet var at styrke læselysten og fremme læsekulturen blandt danske børn i alderen 1-14 år. Et af midlerne til at vække læselyst var tegneserier. Under overskriften Tegneserier ER læsning bad man 266 børn i hele landet udpege deres tegneseriefavoritter.
En af de 15 tegneseriefavoritter var Karatepolitiet, der herefter blev indkøbt til alle landets biblioteker, der indrettede tegneseriebuffet med lækre tegneserier i store stakke og fedt formidlingsmateriale.
Prisnomineringer
Også på tegneseriepris-fronten høstede Eudors tegneserier fornem hæder:
I januar blev Niels Bohr – Kvantespring i København af Niels Roland og Samuraien fra Stormgade af Martin Petersen og Angelica Inigo nomineret til Claus Deleuran Prisen i kategorien Bedste Danske Tegneserie 2024.
I april blev Karatepolitiet af Yuna Sommer og Mikkel Sommer nomineret til Ping Prisen i kategorierne Bedste Børne/Ungdomstegneserie og Bedste Danske Debut, mens Samuraien fra Stormgade af Martin Pedersen og Angelica Inigo blev nomineret i kategorien Bedste Danske Debut. Eudors tegneserier tegnede sig for en femtedel af årets nomineringer.
I december 2025 fik vi så besked om, at 3 af de 12 nominerede tegneserier til Claus Deleuran Prisen 2026 er udgivelser fra forlaget Eudor: I kategorien Bedste Danske Tegneserieforfatter er nomineret Inge Lehmann – Jordens inderste kerne af Sussi Bech og Helle Houkjær og Skolen for livet af Simon Petersen, mens DiSCONNECT af Magnus Merklin er nomineret I kategorien Bedste danske tegneserietegner.
Til lykke (og knæk & bræk) til vores dygtige tegneserieskabere!
Vinderne kåres 16. januar 2026.
Spændende udgivelser i vente i 2026
Det er derfor med en vis optimisme, vi går ind i 2026. Årets første tegneserieudgivelse er allerede annonceret: En tegneseriebiografi om videnskabsmanden Ole Rømer. Desuden venter flere andre spændende tegneserier og børnebøger.
Abonnér på vores e-mailnyhedsbrev eller følg med her på bloggen eller på facebook.



